Rozalin3

28 stycznia 2024

Usytuowanie pompy ciepła – na co zwrócić uwagę ?

Spis treści

Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym źródłem ogrzewania w domach. Trend ten jest spowodowany faktem, że jest to bardzo ekonomiczne źródło ciepła. Jednak aby tak było cały system musi być odpowiednio dobrany i zoptymalizowany pod indywidualne potrzeby danego budynku. Ważną kwestią jest też usytuowanie agregatu zewnętrznego. Gdzie jest dla niego najlepsze miejsce? Jakie aspekty wziąć pod uwagę?

Aspekt techniczny

Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę są wytyczne producenta. W opisie technicznym podaje on, w jakiej odległości od budynku może znajdować się wybrany model agregatu. Dokładniej, chodzi o odległość między wewnętrzną i zewnętrzną jednostką. Może być ona różna, a kluczowe znaczenie ma model pompy ciepła, jaki będzie używany. Większość dostępnych obecnie na rynku rozwiązań pozwala na odsunięcie co najmniej na 10 m. Należy jednak sprawdzić czy ilość czynnika jest wystarczająca na taką odległość. Informacje znaleźć można w instrukcji serwisowej. Drugą kwestią jest właściwe zabezpieczenie termiczne i kondensacyjne takiego połączenia.

Hałas

Montując jednostkę zewnętrzną należy mieć świadomość, że zawsze będzie ona generowała jakiś poziom hałasu. Jest to temat ważny zarówno dla użytkowników danego urządzenia, jak i osób mieszkających w najbliższym sąsiedztwie. Warto zwrócić szczególną uwagę, aby agregat nie utrudniał życia sąsiadowi, co z całą pewnością doprowadziłoby do niepotrzebnych komplikacji. Wybierając odpowiedni model pompy ciepła, trzeba zwrócić uwagę, że w zależności od producenta i konkretnego wariantu urządzenia, w informacji technicznej znaleźć można dane dotyczące poziomu generowanego hałasu. Niestety zdarza się, że jeśli agregat zewnętrzny zostanie źle umiejscowiony, hałas ten będzie zdecydowanie większy. Do tematu należy zatem podejść w sposób kompleksowy, biorąc pod uwagę specyfikę i dodatkowe kwestie.

Aby mieć pewność, że podane informacje na temat hałasu są rzetelne, najlepiej jest wybierać modele pomp ciepła renomowanych producentów, a w razie wątpliwości kierować się wiedzą i doświadczeniem instalatorów.

Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że nawet urządzenia o takiej samej mocy mogą generować różny poziom hałasu. Testując urządzenie produkcji chińskiej oraz japońskiego Mitsubishi, obie o mocy 8 kW, różnica była zauważalna od razu. Chińskie rozwiązanie generowało tak duży poziom hałasu, że musiało zostać przeniesione. Problemu nie było natomiast przy pompie produkcji japońskiej.

Zabezpieczenie linii

Ogromne znaczenie ma także właściwe zabezpieczenie linii. Do wyboru są dwa rozwiązania – freon i glikol. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od odległości jednostki zewnętrznej od budynku. Nawet jeśli urządzenie stoi w bliskiej odległości od budynku (ok. 0,5 m), a linia jest w powietrzu, to trzeba wykonać odpowiednie zabezpieczenie izolacyjne. Pozwoli ono chronić odcinek przed promieniowaniem słonecznym oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak w takim wariancie sprawa jest stosunkowo prosta.

Zdecydowanie trudniej jest zapewnić właściwą ochronę, gdy agregat znajduje się w większej odległości. W takim wypadku konieczne jest wkopanie linii w ziemię, ale wtedy trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody.

Defrost pompy ciepła

Defrost pompy jest niezbędny do jej prawidłowego działania, bez niego podczas mrozów szybko mogłoby dojść do uszkodzenia urządzenia. Trzeba pamiętać, że w czasie każdego procesu ilość wytwarzanej wody jest naprawdę duża, w związku z czym tuż pod jednostką potrafi zrobić się małe lodowisko.

Najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie jednostki zewnętrznej w ogrodzie lub kwiatowej rabacie, wówczas problem ten znika w zasadzie całkowicie. Po przeprowadzonym defroście, pod wpływem ciepła generowanego przez urządzenie lód rozpuszcza się. Problem pojawia się wtedy, gdy urządzenie stoi w bliskiej odległości od budynku, szczególnie w sąsiedztwie wjazdu do garażu czy obok chodnika prowadzącego do wejścia do domu, w tych lokalizacjach powstałe lodowisko byłoby sporym problemem. Dlatego też jeśli nie ma innej możliwości, zaleca się wykonanie specjalnej podgrzewanej tacy ociekowej oraz odprowadzenie wody do strefy niezamarzającej (tj. około metra poniżej powierzchni gruntu).

Drzewa i liście

Szukając odpowiedniej lokalizacji dla jednostki zewnętrznej trzeba pamiętać, że zarówno liście, jak i owoce stanowią dla urządzenia duże zagrożenie. Mogą bowiem doprowadzić do jej uszkodzenia i awarii.

W czasie działania pompa ciepła przetacza dużą ilość powietrza. Spadające na urządzenie liście mogą “przykleić się” do jednostki, natomiast żołędzie czy owoce, mogą doprowadzić do zablokowania pracy wiatraka w jednostce. Z tego powodu koniecznie trzeba odpowiednio zabezpieczyć jednostkę zewnętrzną.

Dzieci

Dzieci mają wiele pomysłów, to istoty, które wykazują się dużą kreatywnością, są ciekawe świata, a urządzenie zewnętrzne pompy ciepła może wzmagać tę naturalną ciekawość. Dużym problemem może okazać się np. patyk, który zostanie wsadzony w kręcący się wirnik, z całą pewnością powodując jego uszkodzenie. Dzieci bywają nieprzewidywalne i ciężko jest stwierdzić, jakie pomysły przyjdą im do głowy.

Przed wyborem optymalnego miejsca dla zewnętrznej jednostki pompy ciepła najlepiej jest poruszyć temat z instalatorem, który pomoże wybrać optymalne rozwiązania.

Taca ociekowa do pompy ciepła jak rozwiązać? Czy wogólne jest potrzebna?

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.