Pompa cyrkulacyjna

03 czerwca 2024

Pompa cyrkulacyjna CWU – jak optymalnie powinna działać ?

Spis treści

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na efektywne wykorzystanie energii w swoich domach. W budynkach energooszczędnych, zapotrzebowanie na ogrzewanie i utrzymanie komfortu cieplnego jest znacząco zredukowane. Należy jednak zauważyć, że ciepła woda do codziennego użytku nie jest ograniczona, lecz podgrzewanie jej do wyższych temperatur generuje dodatkowe koszty i wymaga precyzyjnej analizy podczas projektowania instalacji ciepłej wody użytkowej w domu. Istotnym elementem optymalizacji zużycia energii jest zastosowanie pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody użytkowej.

Pobrana energia przez pompę cyrkulacyjną. 

Energia pobierana przez pompę cyrkulacyjną zależy od kilku czynników, takich jak jej moc, czas pracy oraz sposób sterowania. Tradycyjne pompy cyrkulacyjne działają bez przerwy, co prowadzi do znacznego zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej, pobieranej z zasobnika ciepłej wody, co skutkuje jego wychłodzeniem. Efektywność zużycia energii zależy w dużej mierze od długości instalacji ciepłej wody użytkowej oraz jakości jej izolacji.

Działanie pompy cyrkulacyjnej – prosta zasada. 

Pompa cyrkulacyjna działa na zasadzie zapewnienia ciągłości przepływu ciepłej wody użytkowej do różnych odbiorników, takich jak wanna, umywalka czy prysznic. Dzięki temu mieszkańcy mają szybki dostęp do ciepłej wody, eliminując konieczność oczekiwania na jej dopływ przez rury. Współcześnie systemy inteligentne zyskują na popularności w nowo budowanych domach. Pompy cyrkulacyjne współpracują z czujnikami obecności, które monitorują, czy w pomieszczeniach znajdują się mieszkańcy. W obecności osób w łazience, pompa pracuje, w przeciwnym razie pozostaje wyłączona.

Sterowanie pompą cyrkulacyjną – jak to zrobić ?

Sterowanie pompą cyrkulacyjną za pomocą czujników ruchu, obecności lub harmonogramów aktywności domowników pozwala na efektywne zarządzanie zużyciem energii. Dzięki temu pompa pracuje zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepłą wodę, co skutkuje oszczędnością energii elektrycznej i zwiększa komfort korzystania z systemu grzewczego. Alternatywnie, można rozważyć rozwiązania pośrednie, takie jak sterowanie pompą za pomocą aplikacji mobilnej lub programatora czasowego.

Podsumowując.

Właściwe sterowanie pompą cyrkulacyjną, dostosowane do obecności mieszkańców, ma istotny wpływ na zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem energii. Optymalne wykorzystanie pompy, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, przynosi największe korzyści pod względem oszczędności energii elektrycznej oraz cieplnej. Należy również pamiętać o optymalnej długości instalacji oraz wysokiej jakości izolacji, co dodatkowo przyczynia się do efektywnego wykorzystania energii.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.