Różnice w ujęciu użytkowym
Gruntowa pompa ciepła Geodan jest modelem, który umieszczony został w cylindrze, nazywanym również lodówką. Analizując dokładniej budowę warto podkreślić, że producent zadbał, aby przyłącza nie były widoczne, znajdują się bowiem za pompą. Model ten nie został wyposażony w układy mieszające, nie ma też dodatkowych pomp, ponieważ dla ogrzewania grzejnikowego i podłogowego przewidziano zasilanie na poziomie 35 stopni Celsjusza. W wybranym wariancie nie ma możliwości montażu bufora, ponieważ urządzenie nie współpracuje z automatyką salus. Nie ma zatem fizycznej możliwości, aby przekazać złączenie w czasie otwarcia jednego z obwodów. Można natomiast zainstalować moduł pasywnego chłodzenia, który niezbędny jest do montażu centrali wentylacyjnej.
Wśród niewątpliwych atutów wymienić należy przede wszystkim bardzo cichą oraz wyjątkowo efektywną pracę. Nie bez znaczenia są także gabaryty, bo pompa nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Pompa Geodan Mitsubishi nie posiada jednostki centralnej. Warto podkreślić, że w praktyce, w czasie działania urządzenia nie ma konieczności wykonywania tzw. defrostów, dzięki czemu można uniknąć problemów związanych z wychładzaniem rozdzielacza.
Porównując pompę gruntową z pompą powietrzną Zubadan Mitsubishi warto podkreślić, że jest to model typu split z układem wyposażonym w bufor o pojemności 200 l oraz zbiornikiem CWU 200 l. Model posiada jednostkę zewnętrzną, która pracuje nie tylko efektywnie, ale i stosunkowo cicho. Dużą zaletą pompy jest to, że istnieje możliwość podłączenia urządzenia do instalacji fotowoltaicznej i licznikiem smart meter, co pozwala zwiększyć autokonsumpcję.
Podczas pracy, omawiany model pompy powietrznej dość często wykonuje tzw. defrost, gdy temperatura osiąga około 0 stopni Celsjusza. W efekcie dochodzi do gromadzenia znacznych pokładów lodu. Fakt ten należy wziąć pod uwagę, w kontekście miejsca instalacji jednostki zewnętrznej. Jeśli znajduje się ona np. w obrębie rabaty ogrodowej – gromadzący się lód nie będzie dużym problemem.
Porównując wybrane modele pompy gruntowej i powietrznej w kontekście użytkowym podkreślić należy, że różnicę wskazać można głównie w obrębie powierzchni kotłowni, która w przypadku pompy powietrznej musi być zdecydowanie bardziej rozbudowana niż w przypadku modelu gruntowego. Jest to jednak jedyna, istotna różnica pomiędzy modelami.
Pompy ciepła: gruntowa i powietrzna – kwestie ekonomiczne
Analizując różnice w kontekście kwestii ekonomicznych należy wskazać, że warto porównywać oba warianty w odniesieniu do kosztów inwestycyjnych oraz ekonomicznych. Te pierwsze związane są z montażem układu, natomiast drugie – jego funkcjonowaniem w długim aspekcie czasu.
Porównując koszty inwestycyjne można zauważyć, że wydatki związane z montażem pompy gruntowej są zdecydowanie większe. Różnice te związane są w szczególności z koniecznością wykonania odwiertów ziemnych. Przykładowo dla domu o powierzchni nieprzekraczającej 200 m2 początkowe koszty mogą okazać się wyższe nawet o 20-30 tysięcy. Jednocześnie należy podkreślić, że decydując się na pompę gruntową zrezygnować można z wykonania bufora oraz dodatkowej pompy obiegowej. Eliminacja wskazanych elementów powinna przynieść oszczędność rzędu ok. 6 tysięcy. Kolejną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę porównując koszty inwestycyjne jest kotłownia. W przypadku pomp gruntowych może być ona zdecydowanie mniejsza. Zaoszczędzona powierzchnia przy pompach gruntowych może zostać wykorzystana np. jako dodatkowe pomieszczenie. Świetnie sprawdzi się np. jako suszarnia lub pralnia, istnieje też możliwość umieszczenia w niej rekuperatora. W takim układzie można liczyć, że osiągnięta oszczędność będzie rzędu ok. 5 tysięcy w stosunku do pompy powietrznej.
W przypadku kosztów eksploatacyjnych można jednoznacznie wskazać, że są one wyższe dla pompy powietrznej, ze względu na powtarzające się cyklicznie defrosty. Mimo tego trzeba zauważyć, że uśredniając wydatki związane z działalnością obu modeli, różnica w kosztach eksploatacyjnych waha się w okolicach 700-1000 zł w skali roku, co w przeliczeniu na miesiące nie jest różnicą dużą. Osoby, które ze względu na wysoki koszt odwiertów zdecydowały się na pompę powietrzną, szukając oszczędności mogą rozważyć inwestycję tej kwoty w instalację fotowoltaiczną, której moc wynosi ok. 7 kW, wówczas bilans energetyczny obu modeli zdecydowanie przemawia na korzyść pompy powietrznej. Szukając odpowiednich rozwiązań trzeba mieć na uwadze, że wybrana pompa musi współpracować z instalacją fotowoltaiczną oraz licznikiem energii smart meter. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie maksymalnych korzyści płynących z autokonsumpcji.
Mówiąc o kosztach eksploatacyjnych nie można zapominać, że ważną kwestią jest także to, że w przypadku pomp gruntowych nie trzeba będzie wykonywać serwisów tak często, jak w przypadku pompy powietrznej.
Brak jednej rzeczy w pompie gruntowej wygrywa z powietrzną – o co chodzi?
Pompa powietrzna czy gruntowa -którą wybrać?
Analizę zawsze warto wykonać w oparciu o indywidualne kryteria, uwzględniające specyfikę danego projektu. W naszym przypadku zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest pompa gruntowa. Mimo że początkowa inwestycja jest zdecydowanie większa niż w przypadku pompy powietrznej, to finalnie jest to rozwiązaniem mniej awaryjne i bardziej kompaktowe. Zapewnia też płynniejsze działanie oraz brak systemu rozmrażania.