Moc nominalna pompy
Jednym z najważniejszych parametrów technicznych, jaki należy wziąć pod uwagę jest moc nominalna urządzenia. Warto wiedzieć, że w przypadku pomp powietrznych obserwowana jest zależność – wraz ze zmniejszaniem temperatury zewnętrznej, maleje też moc nominalna pompy. Zależność tę szczególnie łatwo zaobserwować w przypadku pomp słabej jakości. Tego typu urządzenia potrafią stracić nawet do 55% posiadanej mocy. Zatem pozorna oszczędność inwestycyjna związana z zakupem urządzenia w przyszłości może okazać się dużym problemem. Dobrej klasy rozwiązania, takie jak oferowane przez nas pompy ciepła Mitsubishi Zubadan, której moc nominalna wynosi 8KW, przy temperaturze zewnętrznej powietrza rzędu -20 stopni Celsjusza będą miały rzeczywistą moc na poziomie 6 KW. Przy tak niskiej temperaturze zapotrzebowanie na ciepło domu rośnie, a moc niezbędna dla zaspokojenia potrzeb może być nawet dwa razy większa niż w sytuacji, gdy na zewnątrz jest 0 stopni.
W ofercie producentów znajdują się pompy ciepła, które doskonale radzą sobie przy takich spadkach temperatury, jednak w polskim klimacie są stosowane raczej rzadko. Analizując dane meteorologiczne można zauważyć, że dni z tak niską temperaturą w Polsce odnotowuje się stosunkowo mało. Średnio zdarza się, że jest ich od 2 do 5 w roku. Konieczne jest zatem wybranie takich rozwiązań, które pozwolą zapewnić optymalne ogrzewanie w każdych warunkach. Jak to zrobić?
Moc minimalna
Dobrej klasy urządzenia charakteryzują się tym, że posiadają zmienną moc działania, w zależności od zapotrzebowania. Jednak aby cieszyć się komfortem cieplnym w każdych warunkach należy zwrócić uwagę również na moc minimalną. Parametr ten określa minimalną moc, od której urządzenie może zacząć pracę i działać przez co najmniej kilka godzin. W urządzeniach, z których korzystamy moc minimalna wynosi ok. 15% mocy znamionowej. Moc minimalna, czyli konieczność rozpoczęcia ogrzewania domu w budownictwie energooszczędnym, powinna być ustawiona na poziomie ok. 8-10 stopni Celsjusza.
Mechanizm działania pompy ciepła oparty jest na schemacie, w którym wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej i zwiększeniem zapotrzebowania budynku na ciepło, zwiększana jest moc ogrzewania obiektu. Ważne, aby proces ten przebiegał płynnie, ponieważ jest to sposób na to, aby zapewnić optymalny komfort cieplny. Gdy temperatura na zewnątrz spada do ok. -20 stopni urządzenie powinno mieć możliwość wspomagania specjalnymi grzałkami.
Dodatkowe grzałki sprawiają, że urządzenie działać będzie optymalnie w warunkach dużego mrozu , poniżej -15C . Dużo wydajniej niż pompa o większej mocy. Połączenie pompy ciepła z grzałkami to rozwiązanie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom naszego klimatu. Wspomaganie się urządzenia grzałką przez kilka dni w roku jest bardziej opłacalne i ekonomiczne niż pompa o większej mocy, która przez większość czasu nie będzie działała optymalnie i efektywnie.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Samo porównanie parametrów to w dalszym ciągu zbyt mało. Dlaczego? Wszystko przez mechanizm działania. Pompa ciepła to urządzenie działające w obiegu zamkniętym, dlatego nie jest ona jedynym elementem układu. Żeby całość działała sprawnie, zapewniając optymalne ogrzewanie, niezbędne są też odpowiednio dopasowane odbiorniki ciepła, które z jednej strony będą płynnie odbierały dostarczane przez pompę ciepło, a z drugiej – skutecznie ogrzeją cały budynek. Właściwa alokacja poszczególnych elementów jest niezbędna, jednak zaprojektowanie całego układu wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy.
Wśród najczęstszych problemów wymienić można wybór urządzenia o nieodpowiedniej mocy w stosunku do potrzeb grzewczych. Niestety, ale często montowane są urządzenia zbyt duże, co powoduje pojawienie się wielu problemów. Najczęściej takie działanie skutkuje częstym załączaniem sprężarki, przegrzaniem pomieszczeń. Zdarzają się także problemy ze sprawnym dogrzaniem ciepłej wody użytkowej.
Jak wybrać właściwą pompę ciepła?
Najważniejszą kwestią jest indywidualne podejście do tematu oraz rzetelna analiza warunków dla danego obiektu. Najważniejszym czynnikiem, jaki należy uwzględnić jest zapotrzebowanie na ciepło w całym spektrum temperatur działania ogrzewania. Ponadto uwzględnić należy też przepływy hydrauliczne, ich równoważenie i sterowanie. Istotna jest też automatyczna, dynamiczna adaptacja do potrzeb budynku. Duże znaczenie dla wyboru właściwego modelu pompy ciepła ma też rodzaj ogrzewania, przy czym pamiętać należy o uwzględnieniu ciepła, jakie jest niezbędne do wykonania defrostu w czasie, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa.
Najlepszą praktyką jest wybór firmy, która posiada doświadczenie w doborze i instalacji pomp ciepła. Posiadana wiedza pozwala przeprowadzić analizę, na podstawie której zaproponowane zostaną optymalne rozwiązania. Specjaliści znający branżę potrafią nie tylko wskazać urządzenia o odpowiedniej mocy, ale mają wiedzę na temat skuteczności, awaryjności dostępnych modeli. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów technicznych, a także optymalnie wykorzystać urządzenie.
Przed podjęciem decyzji o wyborze urządzenia warto dokładnie wysłuchać argumentów instalatora. Dobierze on takie urządzenie, które będzie działało optymalnie, zapewniało będzie maksymalny komfort cieplny w domu, a jednocześnie będzie energooszczędne.
Ważną kwestią jest to, żeby pamiętać, że pompa ciepła działająca w dłuższych okresach z mniejszym obciążeniem zużywa się wolniej niż urządzenie, które w dużych odstępach czasu nie działa w ogóle, a potem działa wykorzystując wysoką moc.