Optymalna temperatura dla pompy ciepła
W kontekście człowieka o optymalnej temperaturze mówi się, gdy osiąga ona poziom ok. 20-24 stopni. W domach ogrzewanych pompą ciepła, osiągnięcie takiej wysokości jest możliwe po odpowiednim rozgrzaniu wody znajdującej się w układzie grzewczym, która dociera aż do odbiorników. Mogą to być zarówno grzejniki, jak i cieszące się coraz większą popularnością ogrzewanie podłogowe.
Mechanizm działania jest prosty – im niższa temperatura w domu zostanie ustawiona, tym mniej będzie ogrzewane powietrze i będzie chłodniej. Dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu, które w takim układzie będzie bardziej ekonomiczne. Warto jednak mieć świadomość, że niższa temperatura w domu nie jest równoznaczna z niższą temperaturą na pompie. Dlaczego?
Temperatura na pompie ciepła i temperatura w domu – zależności
Aby zrozumieć mechanizm działania należy zrozumieć dwie kwestie. Pierwsza związana jest z zapotrzebowaniem na ciepło w budynku. Im jest ono mniejsze, tym niższa będzie temperatura. Jednak zdecydowanie ważniejszą kwestią jest sposób, w jaki instalacja została zamontowana i na jakiej powierzchni grzewczej.
Mówiąc o powierzchni grzewczej rozumieć należy metraż obejmujący zakres oddawania ciepła, uzależniona jest zatem od lokacji i wielkości odbiorników. Jeśli będa one duże, to zwiększa się również powierzchnia cieplna. W praktyce oznacza to, że do osiągnięcia pożądanej temperatury powietrza w domu, pompa ciepła nagrzewa się do niższej temperatury, niż w sytuacji, gdyby grzejniki były mniejsze.
Posiadacze pompy ciepła powinni zatem zadbać o to, aby powierzchnia grzewcza była jak największa. To właśnie dlatego optymalnym rozwiązaniem jest właśnie ogrzewanie podłogowe, ponieważ pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał.
Jeśli nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego, to korzystając z pompy ciepła warto dobrać odpowiedni wariant grzejników. Najlepiej sprawdzą się modele większe, chociaż zdarza się, że wykorzystywane są tzw. klimakonwektory. Są to modele grzejników z wentylatorem, którego rolą jest wymuszanie przepływu powietrza.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które bez trudu poradzi sobie z tłoczeniem dużej ilości wody w instalacji, zakładając, że cały układ będzie prawidłowo wykonany. Dla pomp obiegowych działanie to wiąże się z niewielkim zwiększeniem zużycia energii, jednak jest to zaledwie ułamek tego, co byłoby potrzebne do pracy sprężarki, przy temperaturze zasilania rzędu k. 55 stopni Celsjusza (dla grzejników o małej powierzchni).
Jak optymalnie wykorzystać możliwości pompy ciepła?
Ogrzewanie pompą ciepła jest efektywne, ale tylko, gdy urządzenie działa w optymalnych dla siebie warunkach. Powierzchnia grzewcza, odpowiednia temperatura, ale nie w pomieszczeniach, lecz ta na urządzeniu to tylko niektóre z czynników. Duże znaczenie mają też kwestie związane ze standardem energetycznym danego budynku, w tym przede wszystkim szczelność oraz ograniczenie ilości występujących bądź odpowiednie zabezpieczenie mostków cieplnych. Odpowiednie zabezpieczenie wymienionych problemów sprawia, że korzystanie z pompy ciepła będzie skuteczne i efektywne. Dzięki temu urządzenie będzie działać lepiej i sprawniej przez długi czas. Mniejszy czas pracy pompy ciepła to realna oszczędność na pieniędzy.