Ogrzewanie podłogowe to komfort i wygoda, na którą decyduje się coraz więcej osób. Podłogówka doskonale sprawdzi się tam, gdzie instalowane są nowoczesne źródła ogrzewania, jak np. pompy ciepła. Dużą zaletą jest możliwość inteligentnego sterowania.
Komfortowe ciepło dzięki ogrzewaniu podłogowemu
Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet, a możliwość sterowania temperaturą w domu jest jedną z nich. Obecnie rozwiązania te są bardzo zaawansowane, pozwalające przede wszystkim zadbać o stabilną temperaturę, bez względu na warunki zewnętrzne. Dobrym i pożądanym rozwiązaniem jest też optymalne ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Czy i jak to osiągnąć?
Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem mocno akumulacyjnym, a także mało dynamicznym. Cechy te sprawiają, że szybkie reagowanie oraz precyzyjne regulowanie temperatury jest trudne, szczególnie że warunki w domu i na zewnątrz są zazwyczaj dynamiczne.
Aby automatyzacja była możliwa, konieczne jest odpowiednie ograniczenie lub wzmocnienie działania, w zależności od występujących potrzeb. Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest termostat ścienny. Trzeba mieć świadomość, że jego montaż nie rozwiązuje problemu dostosowania i sterowania. Dlaczego? Ponieważ gdy podłoga nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, termostat co prawda wyłącza dalsze grzanie, ale sama powierzchnia nadal grzeje jeszcze przez około 3 godziny. Może zatem dojść do sytuacji, w której nastąpi przegrzanie nawet o 2 stopnie Celsjusza. Mechanizm ten działa także w drugą stronę i może doprowadzić do tego, że po włączeniu termostatu efekt ocieplenia będzie dostrzegalny dopiero za ok. 2-3 godziny, co jest bardzo niekomfortowe.
Aby uniknąć przegrzewania lub opóźnionego załączania funkcji grzania należy zdecydować się na montaż zewnętrznej czujki, która powinna zostać zamontowana bezpośrednio w podłodze. W ten sposób można uzyskać odczyty bezpośrednio z powierzchni grzewczej. Trzeba pamiętać, że zewnętrzna czujka nadal nie jest rozwiązaniem idealnym, szczególnie jeśli krzywa grzewcza będzie zbyt wysoko lub nisko w źródle ciepła.
Jak sterować skutecznie?
Rozwiązaniem problemów będzie dynamiczna krzywa grzewcza, która umożliwia dostosowanie parametrów zasilania instalacji podłogowej, wykorzystując pomiary z okresu testowego, który zazwyczaj trwa 1 miesiąc. Dane te pozwalają odpowiedzieć na pytanie, jaka temperatura najlepiej pasuje do indywidualnych warunków instalacji i domu, uwzględniając warunki zewnętrzne. W takim układzie to algorytm oblicza czas oraz temperaturę i na podstawie specjalnego oprogramowania oblicza temperaturę, aby ustawić optymalne warunki, dbając jednocześnie o energooszczędność. Dzięki temu można w łatwy sposób uniknąć problemów z ewentualnym przegrzaniem lub niedogrzaniem pomieszczeń. Mimo dobrej idei rozwiązanie nie jest pozbawione wad, co wynika z małej dynamiki ogrzewania podłogowego.
Najlepszym rozwiązaniem na inteligentne i oszczędne sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest sterowanie za pomocą algorytmów. Wykorzystują one zbierane dane i sterują, w zależności od uzyskanych wyników.
Krzywa grzewcza zbudowana na podstawie algorytmu dynamicznego w czasie, pozwala uwzględnić prognozę pogody, a także akumulacyjność podłogi czy wielkość pomieszczenia wraz z siłownikami na rozdzielaczu z płynną regulacją przepływu. Programując sterowanie, należy wziąć pod uwagę także tzw. zyski zewnętrzne, czyli energię cieplną dostarczaną np. przez słońce. Inteligentny system pozwala sterować jednocześnie roletami i ogrzewaniem.