IMG_4309

19 listopada 2023

Współczesny hydraulik? Musi umieć o wiele więcej niż dawniej.

Spis treści

Współczesny hydraulik? Musi umieć o wiele więcej niż dawniej.

Truizmem jest stwierdzenie, że świat się zmienia, ale czasem to określenie, choć oczywiste, najlepiej oddaje rzeczywistość. Dzieje się tak praktycznie w każdym obszarze życia, także tam, gdzie może się wydawać, iż wykonywane prace nie zmieniły się przez lata. Mowa tu o hydraulice, która nie jest już kompletnie tym zajęciem, jakim była dawniej. Jak to możliwe? Co uległo zmianie? Jakimi cechami powinien charakteryzować się nowoczesny hydraulik? Dowiedzmy się!

Hydraulik – jak zmienia się jego praca?

Hydraulik jest bardzo ważnym i potrzebnym specjalistą, zajmującym się kompleksowym projektowaniem, montowaniem i naprawą instalacji, wodociągowych, jak również sieci centralnego ogrzewania. Jego rola jest nieoceniona, niezależnie od tego, czy mamy mieszkanie i chcemy w nim wykonać gruntowny remont, kupujemy dom ze starą instalacją hydrauliczną, czy może nabywamy mieszkanie na rynku pierwotnym, w którym instalacje są wyłącznie w wersji podstawowej i należy je rozbudować. W tym wszystkim pomoże nam hydraulik, lecz jego rola dziś wybiega daleko poza te czynności. Warto bowiem wiedzieć, że tradycyjna wiedza z zakresu hydrauliki jest dziś niewystarczająca, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę obecne wymagania. Wszystko to przez rozwój nowoczesnych urządzeń grzewczych czy wentylacyjnych. Wymaga to bardziej rozbudowanej wiedzy już nie tylko z zakresu instalacji sanitarnych.

Hydraulik – stały rozwój to podstawa!

Jeśli hydraulik chce sobie poradzić w nowej rzeczywistości, nie może “trzymać się kurczowo” tego, czego nauczył się w szkole czy podczas pracy z klasycznymi hydraulicznymi przypadkami, gdyż tu potrzeba dużo więcej – stale aktualizowanych informacji z zakresu automatyki i pomiarów. Musi uczęszczać na szkolenia czy korzystać z zaawansowanego sprzętu diagnostycznego. Klient szybko się rozezna, czy ma do czynienia z prawdziwym fachowcem, trzymającym rękę na pulsie i nadążającym za zmieniającą się rzeczywistością, czy raczej osobą bazującą na tym, czego nauczyła się dawno temu. To tym bardziej łatwe do zweryfikowania za sprawą internetu. Wystarczy pooglądać kilka filmików związanych z interesującą nas dziedziną, by wyrobić sobie zdanie co do kompetencji hydraulika, który chce zaoferować nam swoje usługi. Z drugiej strony internet to nie żadna wyrocznia, niemniej można pewne rzeczy zweryfikować.

To dlatego zdobycie zaufania dzisiejszych konsumentów bywa trudne, szczególnie że coraz więcej osób inwestuje w tak zaawansowane urządzenia, jak pompy ciepła czy rekuperatory. Hydraulik, chcący być konkurencyjny na rynku, musi potrafić montować i naprawiać takie sprzęty. A bez odpowiedniej, stale ulepszanej dawki wiedzy i cyklicznych szkoleń, to niemożliwe. Po prostu nie poradzi on sobie z uruchomieniem większości tych urządzeń, nie mówiąc już o bardziej zajmujących, wymagających większej sprawności, czynności.

Nie powinniśmy mieć wobec tego żadnych wątpliwości, że współczesny hydraulik musi radzić sobie z tradycyjnymi, jak i całkiem nowymi zadaniami. Tylko taki specjalista wykona bez zarzutu każdą instalację, proponując rozwiązania nie tylko niezawodne, ale i zapewniające oszczędności. To przecież kluczowe, abyśmy czuli się w swoim domu komfortowo, mając dostęp do świetnie działającego systemu, który jest jednocześnie na naszą kieszeń!

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.