PHOTO-2023-04-20-14-45-02

18 stycznia 2024

Nawilżanie powietrza – dlaczego mamy suche powietrze w domu?

Spis treści

Suche powietrze w domu to zmora wielu osób. Szczególnie zimą problem ten staje się wyjątkowo widoczny. Dlaczego tak się dzieje i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zbyt suchego powietrza? Wyjaśniamy.

Suche powietrze zimą

Monitoring wilgotności powietrza prowadzi wiele osób, chociaż zdecydowanie częściej mówi się o zbyt dużej wilgotności, która powoduje powstawanie wilgoci w domu. Warto jednak wiedzieć, że również zbyt suche powietrze jest sporym problemem. Proces ten wytłumaczyć można bardzo obrazowo, na przykładzie balona, który w połowie wypełniony jest wodą, a w połowie powietrzem. Gdy powietrze jest podgrzewane, to zwiększa swoją objętość nawet 2-3-krotnie, natomiast ilość wody w balonie pozostaje taka sama. Zmienia się zatem stosunek ilości wody do powietrza, które staje się suche. Warto podkreślić, że proces ten działa również w drugą stronę – jeśli ciepłe powietrze, które znajdowało się w domu zostałoby przeniesione na zewnątrz budynku, to doszłoby do zwiększenia objętości wody względem powietrza, a balon zmniejszyłby się około 2-3 krotnie.

Przykład ten doskonale prezentuje procesy, które prowadzą do przesuszenia powietrza zimą.

Dlaczego zbyt suche powietrze jest problemem?

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest wyjątkowo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Gdy pojawia się problem, wiele osób zgłasza obecność pewnych dolegliwości. Najczęściej są to:

  • suchość skóry,
  • suchość spojówek,
  • suchość ust,
  • ból i pieczenie oczu.

Zbyt mała wilgotność prowadzić może też do nasilenia kaszlu, co ma związek z przesuszonymi śluzówkami w drogach oddechowych.

Zbyt suche powietrze ma negatywny wpływ również na rzeczy materialne, powodować może np. rozpychanie i pękanie drewna. Negatywnych skutków jest zdecydowanie więcej, dlatego tak ważne jest, aby problem wyeliminować.

Jak rozwiązać problem ze zbyt suchym powietrzem?

Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest zakup dobrej jakości nawilżacza. Większość urządzeń należy po prostu zalać wodą i włączyć. Mechanizm działania jest wyjątkowo prosty, trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z nawilżaczy ma jedną wadę, bo urządzenie działa wyłącznie w pomieszczeniu, w którym zostało ustawione. Nie rozwiązuje zatem problemu kompleksowo, lecz punktowo. Aby uzyskać odpowiedniej jakości powietrze w innych częściach domu konieczne jest ustawienie nawilżaczy w każdym pomieszczeniu, co bywa dość problematyczne i mało wygodne. W większych domach korzystanie z nawilżaczy generuje dodatkowe koszty zakupu kolejnych urządzeń. Niezbędne jest też wygospodarowanie dodatkowego miejsca w każdym pomieszczeniu, co jest rozwiązaniem niepraktycznym i mało funkcjonalnym.

Optymalnym rozwiązaniem jest montaż i wykorzystanie wentylacji. Specjalnie zaprojektowana i wykonana instalacja pozwala na doprowadzenie wilgotnego powietrza do każdego pomieszczenia w domu, co zdecydowanie ułatwia nawilżanie. Dużym atutem jest również fakt, że w przeciwieństwie do nawilżaczy, instalacja nie zajmuje dodatkowego miejsca, może zostać odpowiednio ukryta, aby nie wpływać negatywnie na estetykę danego pomieszczenia.

Wentylacja i nawilżanie powietrza, czyli jak wykonać instalację?

Kluczem do sukcesu i uzyskania efektywnego systemu wentylacji, doprowadzającego wilgotne powietrze do poszczególnych pomieszczeń, jest prawidłowy montaż poszczególnych elementów oraz wybór urządzeń dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Wybrany model nawilżacza kanałowego trzeba przyłączyć do systemu kanałów.

Jednym z atutów takiego rozwiązania jest zasilanie nawilżacza bezpośrednio z obiegu zimnej wody. W tym celu wykorzystywany jest uzdatniacz, dzięki któremu nie trzeba stale monitorować poziomu wody. Całość wyposażona jest także w odpływ kanalizacji, co zdecydowanie ułatwia czyszczenie oraz płukanie nawilżacza.

Całość sterowana jest automatycznie. Wykorzystanie nawilżacza kanałowego daje możliwość połączenia urządzenia z rekuperatorem, chociaż urządzenie świetnie sprawdzi się też samodzielnie, w zależności od preferencji i specyfiki danego obiektu.

Optymalna wilgotność w domu powinna sięgać ok. 50%. Dzięki automatyzacji działania układu i faktu, że może on działać w sposób ciągły, osiągnięcie i utrzymanie wymaganego dla zdrowia i dobrego samopoczucia poziomu wilgotności jest proste i wygodne.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.