Pokaż Ostatnie zdjęcia.jpeg

18 września 2023

Pompa ciepła gaz czy pellet ?

Spis treści

Budując dom wiele osób zastanawia się, jaki wariant ogrzewania najlepiej wybrać? Poza obowiązującymi przepisami, których celem jest ochrona środowiska, warto wziąć pod uwagę efektywność poszczególnych rozwiązań oraz koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jakie wady i zalety niosą ze sobą najpopularniejsze źródła ogrzewania?

Ogrzewanie gazowe – czy się opłaca?

Jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań jest gaz, jednak nie może on być stosowany wszędzie. Warunkiem jest możliwość podłączenia do sieci gazowniczej. Nie wszystkie nowe działki budowlane mają do niej dostęp, a w wielu przypadkach jeszcze przez długi czas nie będzie możliwe podłączenie.

Dużą zaletą ogrzewania gazowego są najniższe koszty inwestycyjne, natomiast porównując wydatki związane z eksploatacją – są one porównywalne do innych wariantów.

Chcąc korzystać z instalacji gazowej do ogrzewania budynku trzeba pamiętać, że montaż kotła gazowego wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczeń. Kotłownia musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu. Dodatkowo właściciel lub inwestor musi samodzielnie sfinansować wykonanie przyłącza i przygotować komin. Bez względu na to czy finalnie gaz będzie w obiekcie wykorzystywany – właściciel ponosi koszty związane z utrzymaniem przyłącza.

Wśród wad instalacji gazowej wymienić należy również to, że w tym przypadku nie ma możliwości, aby wspierać się instalacją fotowoltaiczną. Dzięki rozwojowi technologii instalacja PV pozwala na wykorzystanie tzw. buforu ciepła, wyposażonego w grzałkę elektryczną. W ten sposób można wykorzystać możliwości PV.

Za instalacją gazowego źródła ciepła przemawia wygoda użytkowania. Cały system grzewczy jest w zasadzie bezobsługowy i wydajny. Rozwiązanie działać będzie nawet w sytuacjach, gdy podczas wykonania instalacji popełnione zostały pewne błędy instalacyjne.

Wariant instalacji z kotłem gazowym oraz zbiornikiem na gaz to rozwiązanie, do którego trzeba podejść indywidualnie, ponieważ koszty inwestycyjne są zdecydowanie wyższe. Dlatego też najlepiej jest zebrać dostępne oferty, aby dokonać optymalnego wyboru.

Kotłownia na pellet

Alternatywą dla gazu jest pellet. To rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pod kontrolą proces spalania i lubią spędzać czas w swojej kotłowni. W porównaniu do gazu pellet jest rozwiązaniem wymagającym kontroli i obsługi. Jako paliwo grzewcze jest on dość problematyczny w spalaniu. Aby ich uniknąć należy wybrać paliwo dobrej jakości. Trzeba też pamiętać, że zmiana dostawcy może wymagać wiele uwagi i nadzoru ze strony właściciela. Raz na kilka dni konieczne jest uzupełnianie pelletu w podajniku kotła. Pellet to ogólna nazwa, a sam produkt może różnić się właściwościami. W praktyce oznacza to, że obserwuje się duże różnice w procesie spalania. To z kolei wymaga korekcji ustawień spalania bezpośrednio w sterowniku.

Decydując się na wybór pelletu trzeba pamiętać, że konieczne będzie wydzielenie specjalnego pomieszczenia – magazynu, który służył będzie do przechowywania paliwa.

Obsługa ogrzewania na pellet wymaga także regularnego oczyszczania kotła, ponieważ tylko wtedy zachować można jego optymalną sprawność. Zaleca się czyszczenie raz w miesiącu.

W przypadku domów energooszczędnych sprawne i wydajne działanie kotła wymaga zastosowania bufora. Temperatura wody w instalacji CO zasilanego kotłem na pellet wynosi ok. 55-60 stopni Celsjusza, natomiast jeśli w systemie grzewczym wykorzystane zostało ogrzewanie podłogowe, to potrzebna jest znacznie niższa temperatura, maksymalnie 35 stopni.

Kotłownia i ogrzewanie pelletem to dobre rozwiązanie w miejscach, w których nie ma możliwości instalacji gazu ziemnego. Trzeba jednak pamiętać, że w kontekście obsługi – bardzo różni się ono od gazu i wymaga stałej uwagi. W przeciągu tygodnia jest to szacunkowo ok. 3-4 godziny. Osoby, które dopiero zaczynają muszą przeznaczyć dodatkowy czas na szczegółowe zapoznanie się z instrukcją. Ważne jest też, aby poznać dokładnie możliwości i sposób pracy kotła, aby sprawdzać efektywność spalania i korygować proces np. w przypadku zmiany dostawcy.

Pompa ciepła – rozwiązanie idealne dla domów energooszczędnych

Decydując się na dom energooszczędny najlepiej jest zainwestować w pompę ciepła, zapewniająca optymalne warunki do ogrzewania. Warunkiem skutecznego działania jest odpowiednie przygotowanie całej instalacji – w przypadku nowych, dopiero budowanych obiektów jest to prostsze, niż w przypadku modernizacji ogrzewania w starszych budynkach.

Pompa ciepła jest jednak rozwiązaniem wymagającym wysokich nakładów inwestycyjnych, a wybór najlepszego rozwiązania wymaga uwzględnienia licznych czynników, jak np. analiza instalacji, moc grzewcza budynku.

Mimo kosztów pompy ciepła cieszą się dużą popularnością, ponieważ jest to rozwiązanie w zasadzie całkowicie bezobsługowe. Wygoda jest jednym z najczęściej wymienianych atutów. Dodatkowo, instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła nie wymaga osobnej kotłowni czy wykonania i utrzymania przyłącza gazu. Obecnie wskazuje się, że jest to rozwiązanie najbardziej optymalne i przyszłościowe, ponieważ pozyskanie energii elektrycznej jest w zasadzie najprostsze i niezależne od innych mediów, takich jak gaz.

Pompy ciepła mogą pozyskiwać energię z instalacji fotowoltaicznej, co dodatkowo pozwala ograniczyć koszty rachunków. Decydując się na wybór pompy ciepła można zyskać nie tylko efektywne ogrzewanie zimą, ale też chłodzenie domu latem.

Co wybrać?

Każde z zaprezentowanych rozwiązań posiada określone wady i zalety. Kotłownia gazowa jest rozwiązaniem wymagającym najmniejszych inwestycji początkowych, jednak nie w każdym domu będzie mogła zostać zainstalowana.

Pellet jest wariantem ogrzewania wymagającym nieco większych nakładów inwestycyjnych, jest też droższe w eksploatacji. To świetne rozwiązanie tam, gdzie nie można wybrać ogrzewania gazowego, a koszty pompy ciepła pozostają poza zasięgiem.

Pompa ciepła jest najdroższym z omówionych rozwiązań, wymaga najwyższych początkowych kosztów inwestycyjnych. Idealnie sprawdzi się w nowych budynkach, w których właściciel od początku stawia na wykorzystanie pompy ciepła, natomiast w starszych obiektach konieczne jest wykonanie dokładnej analizy i ocena możliwości. Dużą zaletą jest to, że nie wymaga obsługi. Zapewnienie użytkownikom optymalnego komfortu cieplnego przy minimalnej absorpcji uwagi jest przez nas postrzegane jako przyszłościowe źródło energii. Szczególnie, że możliwość wytworzenia energii elektrycznej jest stosunkowo najłatwiejsza. Dodatkową zaletą jest możliwość pozyskiwania energii z instalacji PV, co skutkuje obniżeniem kosztów.

Najlepiej jest wybierać wariant ogrzewania opierając się na indywidualnych potrzebach własnej inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest też konsultacja z instalatorem, który fachowo pomoże dobrać wariant ogrzewania oraz wykona kosztorys.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.