IMG_6340

27 listopada 2023

Okap kuchenny w domu energooszczędnym – jak podłączyć ?

Spis treści

Okap kuchenny jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Prawidłowo podłączony pochłania opary i zapachy, które powstają podczas gotowania. Jak podłączyć okap w domu energooszczędnym?

Okap kuchenny – jak go podłączyć?

Powietrze, które powstaje w czasie gotowania nie jest czyste, pozostawia w mieszkaniu nieprzyjemny zapach, dlatego tak ważne jest, aby zostało usunięte. Świetnym rozwiązaniem jest odpowiednio dopasowany okap, który będzie spełniał swoje zadanie wyłącznie wtedy, gdy zostanie właściwie zamontowany. Trzeba pamiętać, że ważny jest nie tylko jego wygląd, ale także parametry, w tym przede wszystkim wydajność. To niewielkie urządzenie wbrew pozorom jest dość wymagające, wybrane modele mogą potrzebować nawet ok. 500 m3/h, czyli tyle, co rekuperator obsługujący cały dom.

Możliwość podłączenia okapu do rekuperatora nie jest rozwiązaniem dobrym, ponieważ nie pozwala na maksymalne wykorzystanie wydajności okapu. Metoda ta sprawdzić się może raczej w przypadku apartamentów. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykonanie podłączenia w postaci osobnego wyrzutu na zewnątrz. Warto pamiętać, że nowoczesne modele okapów wyposażone są we własne wentylatory. Powietrze na zewnątrz usuwane są za pośrednictwem przewodów wentylacyjnych i klapę zwrotną. Taki schemat podłączenia zapewnia optymalne działanie urządzenia i efektywne usuwanie zapachów. Minusem takiego rozwiązania jest dość duży hałas, który generowany jest przez wentylatory. Alternatywą może być wybór okapu bez wentylatora, który działał będzie zdecydowanie ciszej. W takiej sytuacji jest on podłączony do wentylacji, na której końcu znajduje się wentylator. Wydajność takiego modelu jest jeszcze większa, co przekłada się bezpośrednio na efektywność działania i odprowadzania zapachów powstałych podczas gotowania. Umieszczony na końcu instalacji wentylator to swego rodzaju zabezpieczenie przed cofaniem zapachów do wnętrza domu.

Podłączenie okapu do rekuperatora – czy to możliwe?

Okap kuchenny może zostać podłączony bezpośrednio do rekuperatora, jednak decydują się na ten wariant trzeba spełnić określone warunki. Specjaliści podkreślają, że w okapie obowiązkowo powinien zostać zamontowany filtr tłuszczowy. Pozwala on skutecznie chronić kanały wentylacyjne przed trwałym zabrudzeniem. Filtr zabezpiecza także sam rekuperator i wymiennik ciepła.

Gdy okap będzie pracował, wówczas moc pracy rekuperatora powinna być ustawiona na maksimum. Koniecznie upewnić się trzeba, że znajdujący się w okapie silnik cechuje się wyższym niż znamionowa wydajność centrali wentylacyjnej wydatkiem, co wymaga instalowania dodatkowych elementów w systemie odprowadzania.

Aby całość działała właściwie rekuperator powinien być wyposażony w odpowiednie układy sterowania. Umożliwiają one kompensacje powietrza poprzez odcięcie wyciągu nie tylko w czasie działania okapu, ale również ok. 20 minut po zakończeniu. Czas ten jest niezbędny do wyrównania ciśnień. Trzeba pamiętać, że stosowanie nawiewu bez wyciągu prowadzi do sytuacji, w której nie będzie możliwe odzyskanie ciepła oraz nawiew chłodniejszego, pomimo działającej grzałki. System z grzałką zaprojektowany jest tak, aby umożliwić dogrzewanie powietrza w warunkach niekorzystnych, gdy odzysk ciepła jest utrudniony. Przy niższych temperaturach zewnętrznych nawiewane powietrze będzie chłodniejsze.

Kompensacja powietrza przez rekuperator jest rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym niż korzystanie z okna lub ewentualnych nieszczelności. Defekty te dopuszczają co prawda powietrze, jednak nie jest ono w żaden sposób ogrzewane. Dobry i efektywny okap do prawidłowego działania potrzebuje kompensacji z rekuperatora.

Chcąc podłączyć okap do rekuperatora, należy zadbać, aby urządzenie było wyposażone w specjalne wejście na okap oraz wejście sygnału, ponieważ tylko w takiej sytuacji rekuperator będzie uzyskiwał informacje na temat pracy urządzenia. Dane te są niezbędne, aby zmienić ustawienia działania rekuperatora. Konieczne jest bowiem sterowanie wydatkiem powietrza dla wentylatorów: nawiewnego i wyciągowego.

Zalety montażu okapu i rekuperatora

Wśród najczęstszych korzyści wynikających z podłączenia okapu bezpośrednio do rekuperatora wymienić należy efektywność działania oraz możliwość szybkiego pozbycia się zapachów. Trzeba pamiętać, że efektywność działania układu uzależniony jest od doboru kompatybilnych, współpracujących ze sobą modeli.

Niekorzystne dla zdrowia opary są odprowadzane bezpośrednio do odpowiedniego kanału, wykonanego z ocynkowanej rury. Pozwala to na poprawę walorów zdrowotnych, eliminując opary i separując je od właściwej wentylacji.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.