Oczekiwania
Rozmawiając z Klientami widzimy, że często powtarzają się określone kwestie, oczekiwania wątpliwości. Osoby decydujące się na instalację pompy ciepła zgodnie wskazują, że podejmując decyzję pod uwagę brali głównie fakt, aby rozwiązanie było energooszczędne. Ważna jest też bezawaryjność oraz to, aby spełniały one oczekiwania w kontekście preferowanego komfortu cieplnego.
Rozważając instalację pompy ciepła należy mieć świadomość, że jest to rozwiązanie, które nie sprawdzi się w każdych warunkach. Nie wszędzie urządzenie zda egzamin, nie zapewni bowiem optymalnego komfortu cieplnego i nie będzie działać energooszczędnie.
Jak działa ogrzewanie oparte o pompę ciepła?
Najważniejszą kwestią jest zrozumienie, że pompa ciepła to tak naprawdę układ naczyń połączonych. Ciepło tak naprawdę nie jest wytworzone, a pobierane z powietrza musi być odebrane przez odbiorniki ciepła, tj. ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe, w zależności od instalacji. Najważniejszą kwestią jest uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego w domu, przy jednoczesnym minimalnym wykorzystaniu energii elektrycznej. Całość powinna bowiem działać energooszczędnie. Założenie to jest bardzo dobre, ale niestety nie w każdej sytuacji możliwe do zrealizowania. Najczęściej błędy spowodowane są nieprawidłowościami na etapie wyboru urządzenia oraz w czasie wykonawstwa. Montaż instalacji oraz pompy ciepła, dobór i konfiguracja urządzenia, uwzględnienie indywidualnych warunków w obiekcie – możliwości popełnienia błędów jest naprawdę wiele. A każdy z nich prowadzi do problemów wpływających na optymalizację działania. Nieefektywne ogrzewanie nie będzie spełniało oczekiwań użytkowników.
Potencjalne błędy, czyli o czym pamiętać wybierając pompę ciepła
W perspektywie czasu błędy, które zostały popełnione na etapie wyboru konkretnych rozwiązań, a także wykonawstwa, będą coraz bardziej widoczne. W konsekwencji doprowadzić mogą nawet do uszkodzenia pompy ciepła. Sytuacja ta jest bardzo niekomfortowa, bo wymiana urządzenia na nowe jest bardzo kosztowna. Zaleca się, aby wybierając urządzenie podchodzić do tematu w aspekcie długookresowym, co najmniej 15-20 lat, na tak długo określany jest cykl życia produktu, jakim jest pompa ciepła.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór instalatora, który nie ma doświadczenia i wiedzy w branży. Jest to najprostszy sposób, aby wybrać urządzenie nieadekwatne do potrzeb. Warto wiedzieć, że problemem jest nie tylko wybór zbyt mało wydajnego rozwiązania, bo także zbyt mocna pompa będzie źródłem wielu problemów.
Przed wyborem urządzenia oraz instalatora warto także zwrócić na mniej oczywiste kwestie, dotyczące m.in. serwisowania oraz wsparcia posprzedażowego. Dzięki dobremu wsparciu można zyskać pewność, że urządzenie, jakim jest pompa ciepła będzie optymalnie dobrane i wyregulowane. Tylko w takiej sytuacji będzie ono działać efektywnie, długo i bez awarii.
W związku z tym, że koszt inwestycji w montaż pompy ciepła jest duży, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów i szczegółów. Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc doświadczonego instalatora, dzięki czemu można ograniczyć ryzyko problemów. Drugą ważną kwestią jest to, aby zawsze wybierać produkty rekomendowane przez najlepszych.