Poważne dylematy dotyczące ogrzewania
Każdy właściciel domu musi poważnie się zastanowić nad tym, jakie źródło ogrzewania będzie u niego najlepsze. Można powiedzieć, że największy dylemat dotyczy tego, czy wybrać urządzenie obsługowe, na przykład piec stałopalny, czy bezobsługowe, zwłaszcza coraz bardziej popularna pompa ciepła. Wiadomo, że większość osób wolałaby mieć do dyspozycji sprzęt niewymagający naszej wielkiej uwagi, a jednocześnie działający bez zarzutu, zapewniając przyjemne ciepło niezależnie od warunków. Być może jesteś w tej grupie, bo wcześniej paliłeś w piecu drewnem lub węglem i nie masz za bardzo na to ochoty, bo wiesz, z czym to się wiąże. Nie tylko codzienną obsługą, ale też z przygotowaniem opału na zimę. Z drugiej strony, widzisz ceny pomp ciepła i zastanawiasz się, czy Cię na to stać. Nie ma wątpliwości, że to właśnie koszty decydują w największej mierze o tym, co wybieramy. I to nie tylko koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne.
Cykl życia budynku – co o nim wiemy?
Jeśli przeanalizujemy różne źródła, które mówią o tym, jak jest cykl życia budynku, dojdziemy do konkluzji, iż w ciągu 25 lat koszty rozkładają się następująco: najwyższe są koszty eksploatacyjne – 65%, następnie inwestycyjne (25%), pozostałe zaś odnoszą się do modernizacji. Jak widać, eksploatacja ma tu zdecydowanie największą wagę, jeśli chodzi o poniesione wydatki. Niemniej jedno jest pewne, że każdy budynek musi być zarówno ogrzewany, jak i klimatyzowany, a system zapewniający bezobsługowość, niskie koszty obsługi, energooszczędność, a jednocześnie brak awaryjności, jest tu zdecydowanie najlepszy. Biorąc to pod uwagę, takim rozwiązaniem jest właśnie pompa ciepła. Jest ona powszechnie stosowania w krajach Skandynawskich, gdzie zimy są srogie i długie. Nie można jednocześnie zapominać o tym, że idealnym dla nich miejscem są domy energooszczędne i szczelne.
Pompa ciepła a stan budynku
Pamiętaj więc, że choć pompę ciepła można zainstalować praktycznie w każdym budynku, nawet tym bez ocieplenia, wspomagając ją grzałkami, to niestety, ale będzie zużywała 2-3 razy więcej energii niż w domu o podobnej wielkości, ale wybudowanym w standardzie energooszczędnym. To bardzo ważna informacja, pokazująca, jak istotna jest odpowiednia termomodernizacja domu, dzięki czemu ogranicza się straty ciepła do minimum. A to na pewno dobra opcja też pod tym względem, że pompa ciepła jest nie tylko bezobsługowa, ale i nie potrzebuje kotłowni i nie wymaga żadnych pozwoleń. Musimy mieć tylko dostęp do prądu, żeby pracować w zakresie standardowego przyłącza energetycznego.
Pompa ciepła – jak przygotować budynek?
Jeśli więc chcesz zainwestować w pompę ciepła, zatroszcz się w pierwszej kolejności o to, aby Twój dom był jak najbardziej energooszczędny. Równie istotne jest to, aby instalacje były przygotowane pod ogrzewanie niskotemperaturowe (mowa tu zwłaszcza o ogrzewaniu podłogowym, grzejnikach o zwiększonej powierzchni itp.). Jak tak jest, wykonaj kolejny ważny krok – znajdź lokalnego instalatora, który ma dużą wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu będzie w stanie zaproponować optymalne rozwiązanie dla Twojego domu. Wytłumaczy Ci całość rozwiązań, sprzeda i zainstaluje pompę ciepła, ale też weźmie odpowiedzialność za swoją pracę, udzielając regularnego serwisu. Na pewno też chociaż koszty inwestycyjne będą wyższe niż w przypadku kotłowni gazowej czy na pellet, to jednak pompa ciepła zapewni najlepszą wydajność, sprawność, zużywając mniej energii niż inne źródła ciepła. A jeśli dodasz do niej instalację fotowoltaiczną i magazyn ciepła wraz z profesjonalnym systemem zarządzania energią, to w perspektywie kilku lat zyskasz wyraźne oszczędności w stosunku do instalacji samej pompy.
Jeśli więc masz obawy, czy pompa ciepła sprawdzi się w Twoim domu, odpowiedz sobie na pytanie – czy Twój dom jest energooszczędny, czy nie, bo potrzebuje trochę działań termomodernizacyjnych. Jeśli odpowiedź jest pozytywna to nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości, co do tego, że to dobry wybór, pamiętając jednakowoż o tym jak ważne są instalacje pod ogrzewanie niskotemperaturowe i dobór sprawdzonego instalatora, który wesprze przez cały okres gwarancji.