IMG_6341

18 października 2023

Magazyn energii i zarządzanie energią – czy warto?

Spis treści

Energia jest na wagę złota, więc powinniśmy postarać się nią zarządzać w sposób jak najbardziej rozsądny i wyważony. Czy magazyny energii mogą w  tym pomóc? Co powinniśmy o nich wiedzieć? Przekonajmy się!

Jaka jest wartość energii? Ogromna i stale rośnie!

Energia zawsze jest w cenie, a już szczególnie teraz, bo jej wartość wzrosła w ostatnich latach przez chaos na świecie. Sama wojna na Ukrainie spowodowała wiele niepokojących zjawisk w tym obszarze. Co więcej, jak przewidują eksperci – jej wartość w przyszłości będzie jeszcze większa, dlatego też kluczowe jest, aby mądrze nią zarządzać. Pomyśleć o tym powinny szczególnie władze, które są za to odpowiedzialne, ale i każdy, kto ma swój dom, również musi wziąć to pod uwagę. Czy magazyny energii mogą się to tego pozytywnie przysłużyć? Odpowiedź jest taka, jak to w wielu przypadkach – to zależy. Od czego? No właśnie, sprawdźmy!

Analiza zużycia energii to podstawa. Jak to zmierzyć?

Najważniejsze to sobie odpowiedzieć na pytanie, jak zużywamy i rozdysponowujemy energię od dostawcy lub instalacji fotowoltaicznej. Żeby się o tym przekonać, najkorzystniej jest zamontować kilka liczników energii (od 1 do 3) z rejestracją danych realnych w czasie rzeczywistym (mogą być na przykład w chmurze). Takie systemy są coraz powszechnie dostępne, a ich koszt nie jest wygórowany. Mając te dane, łatwiej nam określić, jak zużywamy energię – czy robimy to sensownie, czy jednak niezbyt ekonomicznie, dzięki czemu będziemy w stanie podjąć działanie optymalizacyjne.

Magazyn energii – jak mądrze z niego korzystać?

Trzeba przyznać, że obecnie magazyny energii są dość drogie, ale warte swojej ceny pod pewnymi warunkami, zwłaszcza jak dopasujemy swój styl życia do zużycia energii. To częste, że rzadko zdajemy sobie sprawę, jak nasze zużycie energii rozkłada się w czasie, a co za tym idzie, jakiej mocy energii potrzebujemy. To się też przekłada na brak wiedzy na temat ewentualnej redukcji energii, na przykład wiążąc ją z instalacją fotowoltaiczną. Może się wydawać, że skoro mamy panele fotowoltaiczne, to prąd mamy za darmo, ale nie jest to do końca prawda. Może i jest on darmowy (wyłączając oczywiście koszty inwestycji), lecz tylko wtedy jak zużywamy go w momencie wytworzenia go przez instalację fotowoltaiczną.

Ogromną korzyścią z posiadania magazynu energii jest to, że dzięki niemu zwiększamy autokonsumpcję, bo ładujemy go wtedy, gdy jest nadprodukcja z instalacji dachowej. Zauważmy jednak, że długość korzystania zależy od pojemności magazynu, a w największej mierze od tego, jak zużywamy energię. Pamiętajmy też, że za jakiś czas zyskamy możliwość ładowania magazynu w sposób mało kosztowny lub w ogóle darmowy. Stanie się tak, jak pojawią się tzw. ceny godzinowe energii. Odbywać się to będzie w ten sposób, że system falownika pobierze komunikaty na temat cen godzinowych od dostawców energii. Na tej podstawie określimy, po jakiej cenie zechcemy ładować akumulator w sytuacji, gdy nie ma słońca. Jeśli pojawi się odpowiednia, taką jak oczekujemy, cena za 1 kWh – akumulator zostanie naładowany.

Najważniejsze wnioski – o czym pamiętać?

Magazyn energii to zdecydowanie inwestycja warta przemyślenia, ale tylko pod warunkiem, że mamy świadomość na temat tego, jak mądrze i efektywnie gospodarować energią. Najkorzystniej działać tak, by w jak największym stopniu ograniczyć jej zużycie z magazynu. To jednak wymaga pracy – edukacji i obserwacji tego, jakie jest jej zużycie. To umiejętność wyciągania wniosków na ten temat. Jeśli to zaniedbamy, możemy popełniać kosztowne błędy. Przykładowo ładujemy magazyn przez 6 godzin, a następnie rozładowujemy go w 1 godzinę, lecz niekoniecznie w danym momencie potrzebujemy energii.

Jak widzimy, najwięcej nie zależy od tego, czy mamy magazyn energii i jak to jest model, lecz od naszego przygotowania i rozeznania w temacie. Wymaga to porządnej dawki wiedzy i analizy. To nieocenione, bo każdy system jest inny i trochę inaczej działa. Żeby mógł funkcjonować efektywnie i oszczędnie, musi być odpowiednio zarządzany.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.