59f1d527-4ac3-4984-bbfa-d335cbba1ad8

10 stycznia 2024

Klimatyzator do salonu – jaki ?

Spis treści

W upalne dni, gdy na zewnątrz z nieba leje się żar wiele osób szuka ulgi i ochłody. Niestety nie w każdym domu jest przyjemnie i rześko. Mieszkanie z oknami na południe może być równie gorące, jak temperatura na zewnątrz. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się klimatyzator. Jakie urządzenie wybrać do salonu, aby zapewnić sobie doskonały komfort?

Jaki klimatyzator wybrać do salonu?

Szukając odpowiedniego rozwiązania do salonu warto wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia. Zdarza się, że nie przebywa w nim nikt, a czasami poza domownikami także wielu gości. Specyfika pomieszczenia sprawia, że jest to miejsce wymagające, a jednocześnie też reprezentacyjne. Klimatyzacja musi zatem doskonale spełniać swoją rolę, a jednocześnie nie psuć odbioru estetycznego i przytulności. Dodatkowo w nowoczesnym budownictwie salony charakteryzują się dużymi przeszkleniami, a to pozwala na dość duże odzyski ciepła.

Szukając odpowiedniego klimatyzatora do salonu warto zwrócić uwagę na potrzeby i parametry techniczne, jednak duży asortyment urządzeń sprawia, że można wybrać wariant dopasowany do aranżacji i gustu mieszkańców.

Rodzaje klimatyzatorów do salonu

Dużą popularnością cieszą się dość proste w budowie i działaniu urządzenia – klimatyzatory ścienne. Wybór odpowiedniego modelu powinna poprzedzić dokładna i rzetelna analiza. Parametrem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest zasięg działania, czyli odległość nawiewu chłodnego powietrza. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko prostota, ale i niskie koszty montażu i eksploatacji, a jednocześnie – przynoszące dużą ulgę. Decydując się na taki model warto pamiętać, aby klimatyzator nie został zamontowany w bezpośrednim sąsiedztwie kanapy czy stołu, ponieważ tempo nawiewu jest dość mocno odczuwalne.

Alternatywnym rozwiązaniem jest klimatyzator kanałowy. Jest on zabudowany, dlatego pozwala wyeliminować większość głównych wad urządzeń ściennych. Wariant ten jest zabudowany, ale również posiada pewne wady. W tym wariancie cały system musi być właściwie zaprojektowany i wykonany z dbałością o szczegóły. Do klimatyzatora kanałowego podłączane są kanały wentylacyjne, a także kratki. To przez nie nawiewane jest chłodniejsze powietrze do salonu. Pamiętać należy, że gdy zwiększona zostanie liczba kratek, to wpłynie to na rzeczywiste odczucie chłodnego nawiewu. Gdy nawiewniki zostaną skierowane na okna, to sytuacja ta doprowadzi do odcięcia zysków zewnętrznych.

Porównując klimatyzatory ścienne i kanałowe należy zwrócić uwagę, że przy tej samej mocy obu urządzeń, to modele kanałowe mają większą chłodnicę, czyli mogą pracować bardziej wydajnie i komfortowo, zapewniając optymalną temperaturę nawiewu. Jeśli klimatyzator kanałowy zostanie zaprojektowany we właściwy sposób można będzie cieszyć się doskonałym klimatem i przyjemnym chłodem w salonie. Dodatkowym atutem jest fakt, że ten sposób pozwala wyeliminować nieprzyjemne uczucie nawiewu zimnego powietrza. Dobrze wykonana zabudowa sprawia, że klimatyzator nie będzie rzucał się w oczy i psuł aranżacji wnętrza.

Klimatyzatory kanałowe nie są jednak pozbawione wad. Urządzenie należy regularnie serwisować, niestety zabudowa nie ułatwia zadania. O fakcie tym należy pamiętać na etapie projektowania i wykonywania instalacji. Niezbędne jest przygotowanie tzw. drzwi rewizyjnych. Pozwalają one wyczyścić urządzenie, naprawić lub wymienić, jeśli zachodzi taka konieczność.

Drugą istotną kwestią jest sposób organizacji przepływu powietrza przez urządzenie. Warto dobrze przemyśleć i zaplanować proces, aby był on jak najmniej dokuczliwy dla domowników. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, aby nie wykorzystywać powietrza z kuchni, ponieważ wszystkie zapachy generowane w czasie gotowania zostałyby przeniesione do salonu. Warto mieć świadomość, że w takiej sytuacji pozbycie się przykrych zapachów nie będzie proste, nie pomoże nawet dobry system wentylacji z rekuperacją.

Moc klimatyzatora

Wybierając urządzenie o odpowiedniej mocy należy dokładnie przeanalizować indywidualne potrzeby, biorąc pod uwagę okres najbardziej wymagający – letnie spotkania z bliskimi i przyjaciółmi. W pomieszczeniach oszklonych obserwowane będą w tym czasie duże zyski cieplne, co stwarza trudne warunki pracy dla urządzenia.

Gdyby przyjąć, że klimatyzator ma działać w chwili, gdy w pomieszczeniu jest już więcej osób, temperatura dość szybko wzrasta. W takiej sytuacji czas, jaki ma urządzenie na to, aby obniżyć temperaturę jest dość krótki. Żeby działanie było skuteczne klimatyzator potrzebował będzie większej mocy działania. Najlepiej sprawdzą się wówczas modele o mocy ok. 5 KW. Duża moc spowoduje co prawda szybkie obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu, jednak jest to związane z wyższym zużyciem energii, co z kolei generuje wyższe koszty. Alternatywą jest wcześniejsze włączenie urządzenia, aby mogło ono schłodzić temperaturę jeszcze przed przybyciem wszystkich gości. W ten sposób moc może być zwiększana stopniowo, wówczas wystarczy urządzenie o mocy ok. 3 KW.

Z prowadzonych przez nas obserwacji i porównań wynika, że dłuższa praca mniejszego urządzenia i krótsza praca klimatyzatora o większej mocy przekładają się na podobne zużycie energii.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.