Upalne lato – czasem zbyt skwarne…
Piękny letni dzień – tęsknimy do niego zwłaszcza wtedy, gdy za oknem zimno i plucha. Nie zawsze jednak ten okres obfituje w same przyjemne doznania, bo upał potrafi być czasami nieznośny, szczególnie jak wraz z nim pojawiają się tropikalne noce. I trwa ten stan nie przez jeden-dwa dni, lecz przez kolejne tygodnie. To męczące dla wszystkich, a nawet niebezpieczne dla osób starszych i schorowanych. Można oczywiście otworzyć okno, ale niewiele to da, a co gorsza – w mieszkaniu będzie głośno, dostaną się też do niego insekty, szczególnie znienawidzone i natrętne komary. Można kupić wiatrak, lecz również jest niewiele wydajny, działając punktowo, nie mówiąc już o jego głośności, zwłaszcza nocą. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie ma wątpliwości, że idealnym rozwiązaniem jest klimatyzator do domu.
Optymalna temperatura we wnetrzu – jaka powinna być?
Żeby być w pełni zadowolonym z klimatyzacji, trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Jedna z nich dotyczy temperatury panującej we wnętrzu. Z naszego doświadczenia wynika, że taką wartością jest 26 stopni Celsjusza. Co ważne, jak już trochę spadnie, to w pomieszczeniu pozostanie zmniejszona wilgotność powietrza, co w ogromnej mierze wpływa na lepszy komfort.
Jaki wybrać klimatyzator? Jakie opcje są do wyboru?
Klimatyzator do mieszkania czy do domu to bez wątpienia świetna inwestycja, zwłaszcza że kosztowo jest to atrakcyjna opcja. Jednym z tańszych rozwiązań jest montaż klimatyzatora split w holu o mocy 3-4 kW. Jeśli będzie pracował odpowiednio długo, utrzymamy przyjemną, taką dokładnie jak chcemy, temperaturę we wnętrzu. Takie rozwiązanie jednak sprawdza się bardziej, jak zamierzamy ogrzać jedno pomieszczenie, ale jak już więcej, aby w każdym z nich było przyjemne ciepło – potrzeba pomyśleć o trochę bardziej rozbudowanym urządzeniu.
Mowa tu o montażu klimatyzatorów split, ale w każdym pomieszczeniu, na przykład o minimalnej mocy 1,8 kW. Wszystkie te jednostki zostaną połączone z jednym głównym agregatem na zewnątrz. Klimatyzacja domu wymaga takiego właśnie rozwiązania, ponieważ każdy pokój ma własne sterowanie, zapewniając pełen komfort dla każdego mieszkańca. Wystarczy nastawić sobie taką wartość temperaturą, jaką chcemy w danym miejscu, nie narzucając innym swoich warunków. Nie zapominajmy jednocześnie, że klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale i mają funkcję grzania, dzięki czemu w chłodniejsze dni możemy dogrzać różne pomieszczenia w zależności od potrzeb.
Jak ukryć klimatyzator?
Podobny efekt osiągniemy (ale wizualnie całkiem inny), montując klimatyzator kanałowy w zabudowę sufitu podwieszanego lub na poddaszu. Powietrze rozprowadzane jest kanałami wentylacyjnymi do każdego pomieszczenia. Wystarczy dopasować tylko nawiewniki w zgodzie aranżacją występującą w konkretnym wnętrzu, żeby całość instalacji wyglądała estetycznie. Co najważniejsze, klimatyzacja nie będzie widoczna, co na pewno ma duże znaczenie dla wielu osób.
Jak chłodzić powietrze przy pomocy rekuperacji?
Jednym z lepszych obecnie rozwiązań jest chłodzenie powietrza w centrali rekuperacyjnej. Zainstalowana chłodnia w kanale dostarczającym powietrze do domu połączona jest w jeden system z agregatem zewnętrznym wytwarzającym chłód. Co równie istotne – rozwiązanie to nie wymaga żadnych kanałów dodatkowych, integruje się je po prostu ze sterownikiem centrali wentylacyjnej. Nie ma ryzyka, że takie rozwiązanie wtłoczy do domu wyższą temperaturę, niż ustawimy, blokując tym samym wpuszczanie gorącego powietrza latem (czasem wynoszącego 38 stopni Celsjusza). Ochładza je nawet do temperatury 16 stopni Celsjusza! Takie działanie jednocześnie wpływa na efektywne osuszanie powietrza, poprawiając tym samym komfort.
Klimatyzacja w domu to wiele dobrego – to same korzyści wpływające na ogólne lepsze samopoczucie!