FullSizeRender2

25 maja 2023

Jaką pompę wybrać Mitsubishi,Panasonic,Hitachi,Daikin a może Toshiba?

Spis treści

Pompy ciepła to rozwiązania cieszące się dużą popularnością. Są wygodne, zapewniają optymalne ciepło, łatwo jest nimi sterować. Nie wymagają też tak dużej obsługi i ingerencji, jak np. piece na pellet. Ze względu na zainteresowanie rynek pomp ciepła stale się rozwija, a producenci, tacy jak Mitsubishi, Panasonic, Hitachi, Daikin czy Toshiba rywalizują ze sobą o klientów. Jaką pompę warto wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią pompę ciepła?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór urządzeń znanych marek. W takiej sytuacji można mieć pewność, że jest to urządzenie dobrej jakości i nie będzie stwarzać problemów. Wiodący producenci, tacy jak Mitsubishi, Panasonic, Hitachi, Daikin czy Toshiba oferują nie tylko sprzęt, ale też niezbędne wsparcie na każdym etapie. Marki te, pochodzące z Japonii to połączenie wiedzy, doświadczenia i jakości, warto zatem inwestować w rozwiązania sprawdzone.

Wśród zalet sprawdzonych rozwiązań wymienić można gwarancję. W przypadku powyżej wymienionych wynosi ona aż 5 lat. To stosunkowo długi okres, pozwalający zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Decydując się na modele wybranych marek, można mieć pewność, że będą to urządzenia wysokiej jakości, uznane w branży i cenione przez specjalistów. Poszczególne warianty i modele różnią się od siebie specyficznymi parametrami. Przed zakupem porównywać można m.in. głośność działania, COP, a także dodatkowe możliwości konfiguracji sprzętu. Sporo osób zastanawia się, czy skoro parametry są zbliżone, a marki cieszą się dobrą opinią czy duże znaczenie ma to, która finalnie zostanie wybrana? Może nie ma większego znaczenia, który z wariantów zostanie zamontowany? Nie do końca. Co prawda są to rekomendowane urządzenia, ale pod uwagę należy wziąć indywidualne potrzeby.

Porównanie parametrów nie zawsze jest skuteczne

Opracowując dokumentację techniczną, wykonywane są testy urządzeń. Uwaga jest tylko jedna – są one przeprowadzane w laboratorium, w warunkach optymalnych. Realia pokazują jednak dokładnie, że w domach, czyli tam, gdzie docelowo są montowane pompy ciepła, nigdy nie będzie można osiągnąć warunków takich, jak w laboratorium. Każda realizacja wymaga zatem indywidualnego podejścia, konieczna jest regulacja dostosowana do potrzeb i panujących warunków. Doświadczeni instalatorzy potrafią uwzględnić wszystkie aspekty oraz dobrać urządzenie, które działać będzie optymalnie.

Dobry instalator to klucz do sukcesu

W branży pomp ciepła, a także klimatyzacji, kluczowym wyborem jest współpraca z instalatorem, który ma nie tylko doskonałą wiedzę, ale też doświadczenie. Te dwa elementy pozwalają na skuteczny dobór urządzenia, które zapewni oczekiwany komfort cieplny, a jednocześnie nie zrujnuje portfela. Tylko optymalizacja, właściwe ustawienie urządzeń oraz regularny serwis są gwarancją, że rachunki rzeczywiście będą stosunkowo niskie.

Warto wiedzieć, że mimo że wielu producentów pomp ciepła oferuje montaż i serwis urządzeń, to znalezienie rzetelnego fachowca, który doradzi biorąc pod uwagę indywidualne warunki jest wyjątkowo ważna. Osoby zajmujące się zawodowo montażem i serwisem pomp ciepła posiada porównanie, zbiera doświadczenia związane z różnego rodzaju sprzętem. Warto zwrócić także uwagę, żeby wybrać osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, potwierdzone np. autoryzacją producenta pompy.

Bardzo często w wyniku doświadczeń i pracy z różnymi markami instalatorzy decydują się na zawężenie oferty. Z punktu widzenia klienta jest to rozwiązanie korzystne, bo osoba specjalizująca się w wybranej marce znacznie lepiej orientuje się w możliwościach, dba o dostęp do części zamiennych, aby w przypadku awarii jak najszybciej naprawić ją. Dodatkowo decydując się na specjalizację można stale rozszerzać swoje kompetencje, szkolić się, podążać za najnowszymi rozwiązaniami i trendami, aby jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę.

Warto wiedzieć, że mimo że pompy wskazanych producentów wszystkie pochodzą z Japonii, to w praktyce dość mocno różnią się od siebie. Często parametry są porównywalne, jednak różnice tkwią w szczegółach i niezbędna jest właściwa konfiguracja.

Wybierając odpowiednią pompę ciepła nie można z góry jednoznacznie określić, która marka będzie najlepsza. Najwłaściwszą odpowiedzią będzie „to zależy”. Bez wątpienia wybierać należy jedną z japońskich marek premium.

Wybór urządzenia

Decydując się na konkretną markę i model można przypuszczać na podstawie zdobytych doświadczeń, że będzie ona odpowiednio działała w określonych warunkach. Natomiast każdy powinien mieć świadomość, że w przypadku pomp nie ma możliwości ich wcześniejszego przetestowania, jak ma to miejsce np. w przypadku telewizora. Wybór rekomendowanych przez instalatora propozycji zwiększa prawdopodobieństwo, że urządzenie będzie działało optymalnie, zapewniając odpowiedni komfort cieplny i niższe rachunki.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.