08359b5b-36b5-41a2-a5f2-e679734c16e1

12 stycznia 2024

Czy rekuperacja obniża rachunki za ogrzewanie – niekoniecznie .

Spis treści

Ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie domów to jeden z tematów, który często poruszany jest w ostatnich latach. Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła stworzone zostały po to, aby skutecznie wentylować i ogrzewać pomieszczenia, wykorzystując w tym celu usuwane powietrze. Czy dzięki rekuperacji można realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Żeby wentylacja grawitacyjna działała efektywnie musi zostać odpowiednio wykonana. Najważniejszą kwestią jest ciąg kominowy, w którym wykorzystuje się różnicę ciśnień. Efekt ten można osiągnąć dzięki odpowiedniej wysokości komina, ilości powietrza, jaka dostarczana jest do domu, a także temperatura oraz pogoda panująca na zewnątrz. Szczególną rolę odgrywa wiatr.

W nowoczesnym budownictwie warunki niezbędne do tego, aby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo nie zawsze mogą być spełnione. Brak skuteczności sprawia, że konieczne jest stosowanie innych rozwiązań, takich jak wentylacja mechaniczna. Oba rozwiązania działają zupełnie inaczej, dlatego ich porównywanie jest trudne. W przypadku wentylacji mechanicznej do układu należy dostarczyć energię elektryczną, która wymusza działanie wentylacji. Dzięki temu rozwiązanie nie jest zależne od tak wielu czynników.

Czy rekuperacja pomaga obniżyć rachunki?

Wiele osób rozważając wykorzystanie rekuperacji zastanawia się czy takie rozwiązanie pomoże im zaoszczędzić? Odpowiedź powinna brzmieć – to zależy. Najlepiej jest analizować każdy przypadek indywidualnie, aby uzyskać rzetelne informacje.

Porównując efektywnie działającą w każdych warunkach wentylację grawitacyjną, wentylację mechaniczną – przy założeniu, że jest ona właściwie wykonana i wyregulowana oraz rekuperator – jednoznacznie można stwierdzić, że ten ostatni pozwoli na spore oszczędności. Dobrej klasy rekuperator pozwala uzyskać oszczędność rzędu nawet 30%, choć w praktyce tak duże wartości ciężko jest rzeczywiście osiągnąć.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jakie czynniki mają wpływ na wysokość rachunków?

Decydując się na rekuperację trzeba pamiętać, że tylko prawidłowo wykonany system pozwala na realne oszczędności. Źle wykonana instalacja, nieodpowiednio dobrane urządzenie lub źle wyregulowane w rzeczywistości generować może nawet większe wydatki. Wśród najczęściej popełnianych błędów wymienić można brak lub nieodpowiednio wykonana izolacja na przewodach wentylacyjnych, szczególnie, gdy instalacja znajduje się w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Straty ciepła są największym problemem, szczególnie na przewodach wyciągu oraz nawiewnych, którymi dostarczane jest powietrze do pomieszczeń.

Nieprawidłowo wykonana instalacja dość mocno obniża odzysk ciepła. Nieszczelności sprawiają, że do rekuperatora trafia chłodniejsze powietrze, co powoduje częstsze załączanie grzałki, która odpowiada za dogrzanie domu. W efekcie odzysk ciepła jest zatem mniejszy, a dodatkowo ponownie podgrzane powietrze traci ciepło w czasie rozprowadzania kablami po dom. System centralnego ogrzewania, aby nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia domu musi intensywniej ogrzewać powietrze. Pamiętać trzeba bowiem, że wentylacja mechaniczna działa nieprzerwanie.

Drugim często popełnianym błędem jest niedopasowanie wariantu urządzenia do potrzeb. Tzw. przewymiarowanie niesie ze sobą znacznie wyższe koszty. Początkowo są one związane z zakupem urządzenia oraz wykonaniem instalacji, a w czasie użytkowania wzrastają także wydatki związane z wentylacją i zużyciem energii. Trzeba wiedzieć, że zbyt duża wentylacja nie jest korzystna dla zdrowia domowników. Powoduje nadmierne osuszanie powietrza, jednocześnie generując również większy hałas.

Optymalnym rozwiązaniem jest wybór modelu z efektywnym zabezpieczeniem przed zamarzaniem. Jego brak lub nieskuteczność, a także modele rekuperatorów z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym muszą być wyposażone w grzałkę, która pozwala wyeliminować problem zamarzania. Zimne i wilgotne powietrze trafiające do wymiennika, jeśli nie zostanie odpowiednio podgrzane może zamarznąć. Sytuacja taka sprawia, że wentylacja staje się kosztochłonna. Chcąc uniknąć problemu warto rozważyć zakup i montaż wymienników obrotowych.

Na obniżenie efektywności i generację wyższych kosztów wpłynąć może również zbyt długi kanał czerpni powietrza. Gdy przechodzi on przez ciepłe pomieszczenie, wówczas dochodzi do ogrzania znajdującego się w nim powietrza, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia zdolności odzysku ciepła.

Problemem są także złe ustawienia i nieprawidłowa regulacja systemu. Warto mieć świadomość, że błędy popełnione na tym etapie mogą generować naprawdę duże koszty eksploatacji w obrębie systemu grzewczego. Dochodzi bowiem do zaburzenia przepływu, a to prowadzi do nieprawidłowej pracy urządzenia. W konsekwencji odzysk ciepła jest ograniczony, a optymalne dogrzanie domu wymaga częstego uruchamiania grzałki wewnętrznej lub przechłodzenie niektórych pomieszczeń. Zdarza się także, że ze względu na niewłaściwe ustawienia wentylacja nie działa i konieczne jest wietrzenie pomieszczeń tradycyjnie – poprzez otwarcie okna. Problemów w wielu sytuacjach można uniknąć pilnując, aby podczas corocznych przeglądów specjalista wykonywał odpowiednie pomiary i regulował działanie układu grzewczego i wentylacji.

Decydując się na rekuperację trzeba zatem pamiętać, że tylko właściwie wykonana instalacja oraz prawidłowo wyregulowana pozwoli istotnie ograniczyć wydatki.

Picture of Karol Czyżewicz

Karol Czyżewicz

-absolwent Politechniki Warszawskiej o specjalności Wentylacja-Klimatyzacja.
-absolwent Akademii Górniczo Hutniczej o specjalności Energetyka Odnawialna
-mistrz budownictwa pasywnego
-audytor certyfikatu ZIELONYDOM
-audytor certyfikatu szczelności budynku
-audytor certyfikatu termowizji budynku

Utwórzmy razem Twoją ofertę.