Pojęcie ceny
Cena jest wartością wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą nabywca musi zapłacić przedsiębiorcy za dany produkt lub usługę. Odgrywa ona kluczową rolę na rynku i wpływa na decyzje zakupowe konsumentów oraz przyszłych zleceniodawców. Cena może być wynikiem negocjacji pomiędzy stronami. Często jednak ustalana jest przez mechanizmy rynkowe – popyt i podaż. Pojęcie ceny jest więc fundamentem dla funkcjonowania gospodarki w skali mikro i makro.
Niższa cena – na co zwrócić uwagę?
Ceny produktów i usług zależą od wielu czynników, np. od kosztów ich wytwarzania w danej firmie. Ustalone wartości powinny pokrywać ponoszone przez przedsiębiorstwo koszty oraz zapewnić mu minimalny wymagany poziom zysku. Należy więc przeanalizować, z czego składa się oferta i co wpływa na niższą cenę, może to być:
- niższa jakość urządzeń wykorzystywanych do wykonania danej usługi,
- niska jakość składowa instalacji lub jej pominięcie,
- brak zapewnienia czasu na obsługę.
Wszystkie te czynniki należy analizować w okresie 15-20 lat. W innym przypadku nie ma to sensu. Należy także przyjąć cykl życia domu czy urządzeń. Jeśli zakładamy, że po upływie 5 lat zmienimy urządzenie, to cena może się nie liczyć. Znane urządzenia, które na rynku są już od dawna, posiadają zazwyczaj dobry serwis i magazyn. Oznacza to, że części do nich zawsze będą kosztowały więcej.
Czy niższa cena oznacza niższą jakość?
Każda firma musi indywidualnie skalkulować koszty całej obsługi. Przedsiębiorstwo zatrudniające większą ilość specjalistów do wykonania instalacji zawsze będzie droższe. Dlaczego? Wówczas zarobek z umowy za wykonane zlecenie należy podzielić przez większą ilość osób.
W rzeczywistości niższa cena nie oznacza od razu niższej jakości, ryzyka złej obsługi i niepoprawnej instalacji. Przed podjęciem decyzji o współpracy z daną firmą, klient powinien przeanalizować, co jest w jej ofercie (komponenty) oraz sprawdzić czego może się po niej spodziewać, czyli jakiej obsługi, troski i wiedzy instalatorów. Istotne jest także zrobienie szybkiego rachunku, gdyż różnica w ofertach po analizie dokładnych składowych, wynosi najczęściej od 5 do 7 tys. PLN. Zły dobór firmy może skutkować brakiem serwisu i koniecznością naprawy przez firmę zewnętrzną. Warto więc pomyśleć o przyszłości instalacji, a nie tylko o wybraniu tańszej oferty.
Czym może zakończyć się wybór tańszej oferty?
Skorzystanie z tańszej oferty może zakończyć się brakiem obsługi urządzenia i utrzymania gwarancji. Jeśli pompa ciepła zacznie pracować w sposób nieprawidłowy, należy skontaktować się z firmą instalującą. Niestety często jednak w takich przypadkach instalator się nie pojawia. Nie pozostaje więc nic innego, jak skorzystanie z usług innej firmy zewnętrznej. Wtedy oczywiście gwarancja już nie obowiązuje, co wiąże się z dużymi, dodatkowymi kosztami sięgającymi nawet 6 tys. PLN. W wielu przypadkach pompy ciepła montowane przez tańsze firmy nie posiadają wymaganych protokołów uruchomienia i serwisów.
Oczywiście w takiej sytuacji można wystąpić do dystrybutora o przywrócenie gwarancji z opinią i wyjaśnieniem dla klienta. W większości przypadków dystrybutor przychyla się do prośby, co sprawia, że klient korzystający z pomocy firmy zewnętrznej płaci mniej. Często okazuje się, że pompa ciepła tańszej firmy jest wysokiej jakości, zawodzi jednak brak czasu na obsługę w razie awarii oraz brak gwarancji. Należy więc zastanowić się nad tym, z kim podpisuje się umowę i komu powierza instalację pompy ciepła w domu, gdyż koszty nieprawidłowej instalacji mogą przysporzyć klientowi sporo nerwów i obciążyć go finansowo.