Szczelność budynku
Szczelność to podstawa, aby ograniczyć utratę ciepła, która niezbędna jest do ogrzania budynku lub ciepłej wody użytkowej. Jest to jedno z najważniejszych założeń w budownictwie energooszczędnym. Aby zyskać pewność, że budynek charakteryzuje się odpowiednim poziomem szczelności należy wykonać test szczelności. Pozwala on sprawdzić czy powłoka powstającego obiektu jest wykonana prawidłowo. Wynik testu pozwala wykluczyć potencjalne ryzyko występowania nadmiernych strat ciepła.
Brak odpowiedniego poziomu szczelności powodować może wykroplenie pary wodnej, co w konsekwencji doprowadzić może do postępującej degradacji powłoki izolacyjnej budynku. Początkowa energooszczędność z biegiem czasu stanie się fikcją.
Sprawdzenie szczelności najlepiej zlecić fachowcom, takim jak my. Specjalistyczne urządzenia pozwalają na wykonanie BLOWDOORTEST, w efekcie którego klient dostaje szczegółowe informacje dotyczące oceny szczelności. Jeśli test wykaże brak szczelności, konieczne będzie wykorzystanie kamery termowizyjnej oraz wytwornicy dymu. W ten sposób można z wysoką precyzją wskazać źródła problemów, aby wykonać ich korektę i poprawić szczelność.
Mostki cieplne
Jednym z najpoważniejszych problemów w kontekście szczelności budynku są tzw. mostki ciepła. Pojęcie to stosowane jest do tych fragmentów, w których opór cieplny jest zdecydowanie mniejszy. W praktyce są to potencjalne miejsca, które mogą stać się źródłem utraty energii i wzrostem kosztów ogrzewania.
W projektach domów, zarówno gotowych, jak i opracowywanych indywidualnie najczęściej nie ma informacji odnoszących się do szczegółów obejmujących realizację inwestycji. Kwestie, takie jak wstawienie okien czy sposób wykonania izolacji posadzki lub dachu, aby były one w miarę możliwości pozbawione mostków cieplnych, nie są obszarem zainteresowania projektantów. Również wykonawcy nie zawsze należycie podchodzą do tematu, co często spowodowane jest niedostateczną wiedzą. Aby uniknąć problemów w przyszłości najlepszym rozwiązaniem jest wybór kierownika budowy, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w realizacji tego typu prac. Ważne jest, aby potrafił on właściwie pokierować ekipą i egzekwował sposób wykonania kolejnych etapów budowy zgodnie z obowiązującymi zasadami i normami. Doskonale, jeśli wybrany zespół posiada możliwość wykorzystania kamery termowizyjnej, aby na bieżąco móc sprawdzać szczelność obiektu.
Wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie w każdej z ekip specjalisty, który czuwał będzie nad poprawnością prac. Osoba ta powinna posiadać dużą i specjalistyczną wiedzę, zarówno w zakresie samego budownictwa energooszczędnego, jak również obsługi kamery termowizyjnej i innych urządzeń, umożliwiających wykonanie testów szczelności. Dzięki kamerze można bardzo szybko zidentyfikować mostki cieplne. Ich identyfikacja pozwala podjąć działania polegające na ograniczeniu możliwości utraty ciepła oraz eliminacji procesu wykraplania, w konsekwencji czego często dochodzi do degradacji ścian budynku.
Odpowiedni dobór pompy ciepła
W obiektach energooszczędnych jedną z kluczowych kwestii jest to, aby optymalnie dobrać pompę ciepła ze zbiornikiem CWU. Uwzględnienie indywidualnych cech jest niezbędne, aby cieszyć się idealnym komfortem cieplnym, a jednocześnie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem. Jednym z czynników, jaki należy wziąć pod uwagę jest wielkość budynku. Trzeba pamiętać, że jest to tylko jeden z czynników.
Wybór pompy ciepła to poważna decyzja, dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora, który przeanalizuje temat uwzględniając wszystkie ważne czynniki, a następnie zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Trzeba bowiem wiedzieć, że pompa ciepła za duża, o zbyt wielkiej mocy będzie pracowała prawidłowo wyłącznie w niskich temperaturach. Pozwoli zarówno na ogrzanie budynku, jak i ciepłej wody użytkowej, natomiast problemy zaczną się w okresie przejściowym oraz latem. Można spodziewać się, że zbyt duża moc prowadzić będzie do przegrzewania budynku, problemy obserwowane będą również w aspekcie ciepłej wody. Dużym problemem jest też sytuacja odwrotna, w której w domu zainstalowana będzie zbyt mała i słaba pompa ciepła. Wówczas występowały będą trudności z dogrzaniem budynku zimą, w niskich temperaturach.
Dotychczasowe doświadczenie naszych specjalistów pokazuje, że lepiej, jeśli wybrana pompa będzie zbyt mała niż za duża. Dlaczego? Ponieważ oszczędności związane z eksploatacją w temperaturze z zakresu od -5 do -10 stopni pozwolą na zaoszczędzenie energii elektrycznej niezbędnej do pracy grzałki w niższych temperaturach.
Czy certyfikat energetyczny lub OZC daje gwarancję, że dom jest energooszczędny, a koszty ogrzewania będą niskie?
Wbrew pozorom nie. Certyfikat energetyczny potwierdzający energooszczędność obiektu, w którym zainstalowana została pompa ciepła nie jest równoznaczne z gwarancją, że zużycie energii elektrycznej do ogrzewania i CWU będzie niska. Najlepiej jest zdecydować się na pomoc lokalnego instalatora, który oceni indywidualne potrzeby obiektu, w tym szczelność i ewentualną obecność mostków cieplnych, stanowiących potencjalne ryzyko utraty ciepła. Fachowiec posiadający nie tylko odpowiednią wiedzę, ale i doświadczenie doradzi najlepiej. Trzeba pamiętać, że aby uniknąć poważnych problemów w przyszłości – badanie szczelności z wykorzystaniem kamery termowizyjnej jest absolutną koniecznością.