Odpowiednio wykonana izolacja budynku – ograniczenie strat ciepła
Chcąc zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, a co za tym idzie realnie zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie należy wykonać odpowiednią izolację budynku. Istotny w tym przypadku jest jednak nie tylko wybór odpowiednich materiałów (np. wełna mineralna bądź styropian), czy podjęcie decyzji o grubości izolacji, ale również wysoka jakość jej wykonania. Należy zatem zadbać o ciągłość izolacji, co pozwoli ograniczyć ryzyko powstania mostków termicznych. Bardzo ważny jest także prawidłowy montaż okien, ponieważ w przypadku błędów może okazać się, że w rzeczywistości izolacji brakuje na kilku metrach kwadratowych powierzchni ściany. Straty ciepła mogą być wówczas naprawdę duże, a do ich powstawania przyczynia się również brak ciągłości w izolacji wiatro/paroszczelnej. Co więcej, błędy przy jej wykonaniu mogą przyczyniać się również do powstawania wilgoci w budynku, czego konsekwencje mogą być naprawdę poważne.
Wentylacja z odzyskiem ciepła – wsparcie dla instalacji grzewczej
Wykonanie odpowiedniej izolacji budynku to dopiero pierwszy krok na drodze do zmniejszenia kosztów jego ogrzewania, a kolejnym jest wykorzystanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Coraz popularniejsza rekuperacja jest nie tylko znacznie wydajniejsza niż wentylacja grawitacyjna (szczególnie w nowych domach, które są szczelnie zaizolowane), ale pozwala także odzyskać część ciepła z powietrza, które jest odprowadzane z wnętrza domu. W efekcie stanowi niebagatelne wsparcie dla instalacji grzewczej, jednak jedynie pod warunkiem, że będzie prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Ewentualne błędy wykonawcze mogą w tym przypadku przyczyniać się do znacznie większych strat ciepła niż w przypadku systemów grawitacyjnych, co wynika z faktu, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pracuje nieprzerwanie.
Fotowoltaika z zarządzaniem energią – produkcja własnego prądu
Chcąc zwiększyć opłacalność inwestycji we wspomniane we wstępie ogrzewanie pompą ciepła warto zainstalować fotowoltaikę oraz magazyn energii. Pozwoli to nie tylko produkować własny prąd, ale również magazynować go, a co za tym idzie wykorzystywać wtedy, gdy wydajność jego produkcji spada (ze względu na poziom nasłonecznienia). Należy jednak mieć świadomość, że własna instalacja PV oznacza korzystanie z darmowego prądu jedynie wtedy, gdy skonsumowany przez urządzenia znajdujące się w gospodarstwie. W związku z tym decydując się na fotowoltaikę należy zoptymalizować zużycie prądu, poprzez korzystanie z urządzeń elektrycznych takich, jak np. zmywarka, klimatyzacja, czy właśnie pompa ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest również automatyczne zarządzanie energią (m.in. oświetleniem), co jest możliwe dzięki wykorzystaniu rozwiązań smart home.
Odzysk wody – ekologia i ograniczenie rachunków
Dążąc do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku warto również postawić na odzysk wody. Może on polegać zarówno na zbieraniu deszczówki, która zostanie spożytkowana np. do podlewania roślin w ogrodzie, jak i wykorzystaniu tzw. wody szarej. Polega to na powtórnym użyciu wody z kąpieli do spłukiwania toalet. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne (szczególnie przy uwzględnieniu rosnących cen wody), ale również ekologiczne, ponieważ ograniczone zostaje zużycie wody, której z roku na rok jest w obiegu coraz mniej.
Pompa ciepła – wydajne ogrzewanie wykorzystujące własny prąd
Posiadając odpowiednio zaizolowany budynek, który jest wyposażony w wentylację z odzyskiem ciepła oraz instalację PV warto zainwestować w wydajne ogrzewanie pompą ciepła. Pozwoli to nie tylko wykorzystać nadwyżki produkowanego prądu, ale również zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Istotne w tym przypadku jest to, że pompa ciepła ogrzewająca budynek energooszczędny pozwoli nie tylko ograniczyć rachunki za ogrzewanie, ale może również optymalnie korzystać z wyprodukowanej przez instalację PV energii. Obecnie są to bowiem na tyle nowoczesne urządzenia, że dzięki wykorzystaniu automatyki domowej mogą uzyskać informacje o nadwyżce prądu, a co za tym idzie spożytkować go na podgrzanie podłogi, czy wody w buforze, która zostanie wykorzystana w późniejszym czasie.
Podsumowując należy stwierdzić, że montaż pompy ciepła to dopiero finalny krok na drodze do ograniczenia zużycia energii, a co za tym idzie zmniejszenia kosztów eksploatacji domu. Podstawą jest bowiem uzyskanie budynku energooszczędnego, czyli posiadającego odpowiednią izolacją oraz pozbawionego mostków termicznych. Ważne jest także wykorzystanie nowoczesnych technologii takich, jak m.in. wentylacja z odzyskiem ciepła, czy instalacja PV.